Otváracie hodiny 10:00 - 20:00.

 Saunový svet otvorený.

 Otváracie hodiny 10:00 - 20:00.

 Saunový svet otvorený.

 

 

Liečivé účinky turčianskych prameňov

Termálna liečivá minerálna voda sa používa k čiastočným i celkovým kúpeľom, ale aj k pitným kúram pri určitých druhoch ochorení.

 

Termálna liečivá minerálna voda napomáha zlepšeniu cirkulácie krvi a lymfy. Voda pôsobením tlaku pôsobí ako bandáž, čo uľahčuje cvičenie a pohyb vo vode.
Dôležitým fyzikálnym účinkom termálnej liečivej minerálnej vody je reakcia organizmu, kedy sa primárne zvýši povrchová teplota tela, ako odpoveď na tento podnet. Do tejto reakcie sa sekundárne zapája nervový, kardiovaskulárny, dýchací a endokrinný systém, ale aj imunitný systém. Dôležitý je aj chemický účinok minerálnej vody, kedy vstupujú minerálne látky počas kúpeľa i po ňom do kože a z kože hlbšie.
Takýto kúpeľ tiež znižuje krvný tlak, pôsobí na rozšírenie ciev, kúpeľ má celkový relaxačný a upokojujúci efekt. Teplota minerálneho kúpeľa je obyčajne 34°- 38°C (výnimočne do 40°C).

Bohato mineralizovaná (sírany, hydrouhličitany, vápnik, horčík, železo a ďalšie) turčianska termálna voda má dokázateľne liečivé účinky na ochorenia pohybového aparátu, urologické, nervové a gynekologické ochorenia.

  • Z urologického hľadiska pre obsah síranu vápenatého – CaSO4, ktorý znižuje pH moču, je veľmi vhodná pri fosfátových a karbonátových kameňoch a piesku v močových cestách.
  • Jej pitie je vhodné pri zápaloch prostaty, pretože obsahuje veľa vápnika a magnézia, ktoré pôsobia protizápalovo a protialergicky.
  • Pre vysoký obsah vápnika, horčíka a fluóru je minerálna voda z Turčianskych Teplíc veľmi vhodná aj na pitné kúry, ktoré pôsobia proti osteoporóze a viacerým typom obličkových kameňov a črevných ťažkostiach.
  • Z hľadiska zažívacieho systému je vhodná pri zápaloch sliznice hrubého čreva, kde priaznivo pôsobí na sliznicu, ďalej pri ochoreniach žlčníka, kde zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče.
  • Je vhodným nápojom a zároveň liečivým prostriedkom pri hyperacidite aj pri zvýšenej tvorbe obsahu kyseliny žalúdočnej. Naopak nedoporučuje sa piť pri nedostatočnej žalúdočnej kyseliny